fbpx

דירה בהנחה והעלאת מס רכישה

טיפים להשקעות נדל"ן

ידוע שמחירי הדירות נמצאים בעלייה מדאיגה, ידוע שהביקוש גדול מההיצע, ידוע שהקבלנים מתמודדים מול עלייה חדה בעלויות הבנייה ובעיקר לא ידוע היכן העלייה הזו עומדת לפגוש את נקודת העצירה. עם זאת, אין לטעות שלא נעשים מאמצים מדיניים, ופה ניגש לבחון שני מהלכים שכבר יצאו לדרך, מהלכים שמבקשים להשפיע על תמונת הנדל"ן. מוזמנים להכיר את מס הרכישה ואת ו"תוכנית דירה בהנחה". האם הם סייעו, למה ניתן לצפות בהמשך ומי בשורה התחתונה מרוויח מכך? יצאנו לבדוק! 

כוחה של "תוכנית דירה בהנחה"

אם נתחיל עם "תוכנית דירה בהנחה", נמצא שממש לאחרונה (4.22) יצאה לדרך הגרלה של 10,000 דירות מוזלות, כאלו שמפוזרות ב31 יישובים בכל רחבי הארץ, כאשר הגרלות נוספות עומדות על הפרק. התוכנית יצאה לדרך בעקבות אותה עליית מחירים דרסטית, ולו בעקבות 3 שנים של אי יציבות פוליטית. עם זאת, מי שמצפה לשינויים משמעותיים עתיד להתאכזב, וזאת כי "אין לזלזל בכוחה של הבירוקרטיה" להאט גם תהליכים חשובים שכאלו.  

באיזה מחיר מבקשים להפיץ את הבשורה - דירות בהנחה?

הרעיון הכללי של "תוכנית דירה בהנחה" הוא די פשוט. מבקשים לסייע לכמה שיותר זוגות זכאיים להצליח לרכוש דירה, כאשר מטרת העל היא להשפיע על מחירי השוק.  

שנסביר? ובכן ברגע שיותר זוגות זוכים לרכוש דירות במחיר שפוי, כך יותר קשה לבקש עבור דירות חדשות שנמצאות בשוק מחירים מופקעים. אי לכך בחרו להעמיד להגרלה גם דירות שטרם השיגו אישורי בנייה, וזאת מתוך הבנה שאומנם יותר זוגות יצטרכו לחכות לממש את החלום, אך במקביל יותר זוגות יבינו שיש מלאי גדול של דירות מוזלות, כך ששווה לחכות. עוד מעניין לציין שחלק מהדירות אינן נמצאות רק בשוליים, אלא גם בתל אביב יפו יש כמה עשרות דירות. האומנם? ובכן חלק מאותן דירות שמשתתפות בהגרלה הנוכחית נותרו מהתוכנית הקודמת, תוכנית "מחיר למשתכן" 

מה הקבלנים חושבים על תוכנית דירה בהנחה?

קבלנים בתחום מעידים שהתוכנית הנוכחית נחשבת טובה, וזאת בשל מספר סיבות. ראשית מדובר בהנחה שנמדדת סביב ה300 אלף ש"ח. סכום שהוא גם משמעותי, ושגם משאיר מקום לייצר רווח. שנית, מקפידים שכל מגרש ייהנה מזוכה אחר, כך שאין חשש שייווצר מונופול, משמע התחרות הבריאה שבין היזמים צפויה להוביל למיתון מבורך בעליית המחירים.

עד כמה תוכנית העלאת מס רכישה משפיעה?

בנובמבר 2022 נרשם מס רכישה לאנשים שביצוע השקעות נדל"ן  הלאה של 8%, כאשר גם פה המטרה הייתה להרגיע את המצב בשוק. מהלך זה הוביל להתמתנות רגועה, כאשר הערים שבהן נרכשו הכי הרבה דירות חדשות הן ת"א, בת ים, ירושלים, נתניה ראשון ציון, רמת גן ובית שמש לפי הסדר הזה.  

שורה תחתונה – תמונת מצב נדל"נית

עם זאת, העלאת מס רכישה לא צפויה להשפיע בצורה ניכרת על תמונת המצב, וזאת כיוון שאנשים מבינים שהשקעה בנדל"ן היא ההשקעה הטובה ביותר נכון להיום. כמו כן, רבים חוששים לדחות את רכישת הדירה – חוששים שהמחירים רק ימשיכו לטפס, כך שמוכנים לספוג את עליית המיסים.  

מכאן שאומנם ניתן ליהנות מצינון בביקוש למשך תקופה, אך אין מדובר בצעד שניתן להסתמך עליו. כמו כן, יש להבין שאנחנו הישראלים לא מאמינים בשכירות ועל כן מחפשים לרכוש דירה, גם אם מדובר בהוצאה יקרה. נוסף לכך, אנשים מבינים שדירה היא נכס אידיאלי עבור השקעה, וכיוון שהמצב לא באמת עומד להשתנות בשנים הקרובות, הביקוש צפוי להמשיך להיות גבוה, וזאת גם לאור המעורבות של שני המהלכים הנוכחיים.  

מאמרים נוספים

השאירו פרטים:

אתר זה משתמש בעוגיות

דילוג לתוכן