fbpx

האם עכשיו זה זמן טוב להשקיע?

יש לא מעט סימני שאלה סביב הנושא של השקעה נדל"נית. יש לא מעט אופציות ובמקביל לא מעט סיכונים פיננסים. עם זאת, אם יש דבר אחד שכן ידוע, זה שנדל"ן מהווה קרקע יציבה ואף קרקע מניבה. אנשים מבינים שאין זה נכון לסמוך רק על הריבית הבטוחה שמגוון אפיקים סולידיים בבנק מציעים, אלא אנשים מבינים שעל מנת להרוויח בגדול יש להסתכל על התמונה השלמה ולבחון אלו הזדמנויות רלוונטיות. עם זאת, לצד העובדה שהשקעה נדל"נית אכן מבטיחה, אין מנוס מלהציף את השאלה הבאה: האם עכשיו זהו זמן טוב? ופה ניגש להסביר מדוע מומחים בתחום לא רק חושבים שהשנה מוטב לפעול, אלא גם בטוחים שמדובר בחלון הזדמנויות חד פעמי.

אי של ביטחון - ללא תנודות קיצוניות

חשוב להבין שלעומת מגוון אפיקי השקעה, תחום הנדל"ן הוא אולי היחיד שאינו רגיש לתנודות קיצוניות. מכאן שגם אם אנחנו עדיין עמוק ב"עידן הקורונה", ניתן להיות בטוחים שערך הנכס שרכשנו (או שהשקענו בו) לא ייאבד, ואף לא יצנח באופן משמעותי. אולי תהיה ירידת מחירים מזערית למשך תקופה, אך אם רק מעט מחכים, יש סיכוי די טוב שערך הנכס יעלה בחזרה ואף יפתיע לטובה. מכאן שאם בתקופה טרופה שכזו מחפשים אפיק השקעה רווחי ובטוח, תחום הנדל"ן בהחלט מהווה קרקע יציבה.

ביקוש - הפרמטר המשמעותי מכולם!

עם וללא קשר לקורונה, העובדה היא שהביקוש עבור נכסים ייעודיים למגורים לא רק תמיד היה קיים, אלא בתקופה האחרונה אפילו מתעצם ונהיה הרבה יותר מורגש. כמו כן, אם נוסיף למשוואה את הנתון שיש יותר ביקוש מאשר היצע, שוב ניתן להבין כיצד השקעה בנדל"ן מהווה אפיק וודאי וכלכלי. לא רק שמדובר בהשקעה בנכס מוחשי, ולא רק ששוק הנדל"ן אינו סובל מתנודות משמעותיות, אלא גם קצב הצמיחה של האוכלוסייה מצוי במגמת תנופה. מהי אם כן המסקנה? הביקוש הרב גורם לערך של הנכסים להיות הרבה יותר משמעותי!

כשפרויקטים תקועים המשקיעים מרוויחים

כפי שציינו, הביקוש הרבה יותר גדול מההיצע, ופה אנו מבקשים להוסיף נתון נוסף למשוואה – האוכלוסייה במגמת צמיחה, ובמקביל יש עצירה משמעותית בהתחלות הבנייה. שנסביר? מדובר ב3 גורמים משלימים:

  • שלל יזמים הורידו הילוך בשנתיים האחרונות.
  • לא מעט משקיעים יצאו מהמשחק.
  • תכניות בנייה שהיו אמורות להיות מקודמות מטעם המדינה נתקעו, ולו בעקבות הקשיים שנגעו להקמת הממשלה.

לאור כל זאת כל עוד לא יורגש שינוי מהותי בתנופת הבנייה, נישאר באותו מצב, מצב בו יש הרבה יותר ביקוש מאשר היצע, עובדה שמובילה למגמה ברורה בערך הדירות. מכאן שאם מבקשים להשקיע בנדל"ן, עכשיו זהו בהחלט הזמן, כל עוד ניתן לרכוש דירות במחירים שנחשבים הגיוניים ובמקביל ישנה הידיעה שבעוד לא מעט זמן הנכס יהיה שווה הרבה יותר, משמע השקעה נדל"נית תוביל לרווח נאה.

מגמה בתנועה - עליית מחירים

אם נעצור לנסות להבין את העלייה המתמשכת במחירי הנדל"ן, נציין שמדובר בתופעה שכבר שנים מורגשת, ושלפי כל התחזיות אינה מתכננת עצירה, וזאת כי כפי שציינו, הביקוש גדול מההיצע. עם זאת, לצד העובדה שהמצב כך כבר תקופה ארוכה, יש להבין שהקורונה רק העמיקה את הפער (כאמור בתקופת הקורונה פחות יזמים ומשקיעים פעלו), ועל כן הפער המדובר מייצר נקודת זמן מיוחדת עבור פעולה, עבור השקעה מניבה בנדל"ן. שנרחיב? כבר עתה שלל יזמים חוזרים למגרש המשחקים, ועל כן טרם יתווספו דירות חדשות, מוטב לרכוש דירות להשקעה, כך שזוכים להרוויח את המרב, ופה הכוונה היא כפולה: כל עוד רוכשים בהקדם ניתן להימנע מעלייה נוספת במחירים, ואף כל עוד רוכשים מהר ניתן למכור את הדירה לצד רווח בטוח, גבוה וידוע מראש.

לפני שמס רכישה עולה מחדש

הייתה זו שנת 2015 שבה שר האוצר קיבל החלטה להעלות את מס הרכישה ל8%. מדובר במס שמועבר למדינה בעקבות השקעות נדל"ן ובהתאם למדרגות המס, משמע ככול שהעסקה יותר יקרה, כך המס עולה. עם זאת, הקורונה שינתה לטובה את מאזן הכוחות. הרצון שיחזרו להשקיע בנדל"ן מקומי הובילה את היושבים בממשלה לקבל החלטה להוריד את המס באופן משמעותי מ8% ל5%. מהי אם כן הבשורה עבור המשקיע המקומי? העובדה הפשוטה שאין לדעת מתי המהלך ישתנה בחזרה ועל כן אם רוצים להרוויח מהשקעה נדל"נית כחול לבן,

יש לפעול בהקדם. לסיכום נציין שכל עוד מס הרכישה נמוך, כל עוד ידוע שמחירי הנכסים נמצאים במגמת עלייה וכל עוד ידוע שהביקוש הרבה יותר גדול מההיצע, בהחלט מוטב לפעול – זהו הזמן להשקיע בנדל"ן מקומי!

מאמרים נוספים

השאירו פרטים:

אתר זה משתמש בעוגיות

דילוג לתוכן